Na vodu s prknem aneb kouzlo paddleboardingu
BlogBlíží se léto a s ním i pobyt u vody. Mimo tradičních vodních aktivit si popularitu získává i paddleboarding. Co to vlastně je, jak se ho naučit a co je potřeba?
Co je paddleboarding
Paddleboarding je vodní sport, při němž se stojící jezdec plaví na prkně za pomocí pádla. Vybrat si můžete, zda zvolíte pohodovou plavbu po klidné vodě nebo si s pořádnou dávkou adrenalinu například sjedete řeku. Věděli jste, že existuje už dokonce i paddleboard jóga?
Díky značné rozmanitosti tohoto sportu lze paddleboarding doporučit i těm, kteří mají se sportovními aktivitami zatím jen málo zkušeností a nemají ani přílišnou fyzickou kondici. Naučit se ho může prakticky kdokoli včetně malých dětí. Důležitá je hlavně správná koordinace pohybů.
Jak vybrat paddleboard
Základní pomůckou pro tento sport je tedy jednoznačně prkno alias paddleboard. Rozdělit si je pomyslně můžeme na dva typy. Tím prvním je paddleboard nafukovací. Druhý typ reprezentují prkna pevná, která jsou založena na epoxidové konstrukci a polystyrenovém jádru. Ta jsou obecně oproti svým nafukovacím protějškům odolnější.
Poté je nutné zvolit vhodné rozměry paddleboardu, tedy délku a maximální nosnosti. Potřeba je zaměřit se také na tvar, pro rychlejší jízdu se vám spíše vyplatí užší paddleboard, který ovšem na druhou stranu trpí o něco horší ovladatelností.
Ten univerzální je širší a například zmiňovaný paddleboard na jógu patří k vůbec nejširším modelům, které na trhu dnes najdete. Oběma těmto typům je díky větší šířce společná i vyšší míra stability. Paddleboardy určené pro jógu a fitness navíc bývají opatřeny i protiskluzovým nášlapem.
Jednotlivé paddleboardy se od sebe přirozeně liší také cenou. V cenové relaci do 10 000 Kč můžete počítat prakticky výhradně s nafukovacími modely. Chcete-li pevný paddleboard, už si musíte vybírat alespoň v cenovém rozpětí 10 000 až 20 000 Kč. Samozřejmě existují i dražší modely, které už jsou určeny i pro závodníky.
Co je ještě potřeba
Nutnou součástí vybavení na paddleboarding je přirozeně pádlo, bez kterého byste se nemohli po vodě posouvat. To se vyrábí jako trojdílné skládací většinou s hliníkovým dříkem. Kvalitnější pádla bývají také z karbonu nebo z laminátu. Podstatné je, aby pádlo nebylo příliš měkké.
Hodit se vám může také jistící lanko. Jednoduše si ho zaháknete za nohu, čímž zabráníte tomu, aby vám paddleboard uplaval. Dne se standardně dodávají dva typy lanek alias leashů – rovné a kroucené.
Hodit se vám můžou i dodatečné postranní či středové ploutve, které napomáhají zlepšení rychlosti a stability. Pro uložení prkna se prodávají speciální nepromokavé obaly. Speciální oblečení vyloženě nutné není, na jízdu vám mohou stačit i běžné plavky.
Obecně se doporučují také boty a do libovolných podmínek jednoznačně i plovací vesta a ochranná helma. Pád může být velmi nebezpečný i na klidné vodě.
Autor: Mysticstore.cz – značkový prodejce potřeb pro adrenalinové vodní sporty