Osvěžte se po španělsku. S pomocí půvabného vějíře
BlogNádherný, milý a skvěle vymyšlený módní doplněk s praktickou funkcí. Tou je zdobený vějíř. Vějíře nosily dámy z vyšší společnosti, kněží i faraóni. V horkém letním dni i vy instinktivně sáhnete po první plastové podložce, kterou máte k dispozici a začnete ovívat obličej. Proč to neděláte správně? Tvář byste měli ovívat s pomocí vějíře!
Ochlazení v letních dnech i v místnostech bez klimatizace
Nepříjemné horko a vy se nemáte kam ukrýt. Musíte trávit dlouhé minuty nebo dokonce hodiny v místnostech s vysokou teplotou, v městské hromadné dopravě, na úřadech i u lékařů. Všude tam se obvykle nemůžete těšit na příjemný pocit úlevy v podobě zapnuté klimatizace. Jak postupujete?
Vezmete propagační leták, složku, co máte u sebe nebo nějaký větší plastový předmět a začnete rychle kmitat rukou kolem obličeje. Ani nechcete pomyslet na to, jak v horkém dni vypadá vaše líčení.
Ovívejte tvář s pomocí vějíře! Budete překvapeni, jak rychle se dnes tento dříve luxusní módní doplněk vrací na výsluní. Už jej běžně zahlédnete v rukou dam i na našich ulicích!
Jak nás vějíř ochladí
Vějíře fungují stejně, jako jakýkoliv ventilátor. S tím rozdílem, že nepotřebujete elektrickou energii. Navíc ventilátor si nemůžete zabalit do kabelky, kdežto elegantní vějíř sbalíte bez problémů. Jakmile ucítíte horko, začnete rychlými pohyby ovívat tvář a dekolt.
Okolo tváře se rozproudí teplejší vzduch a promíchá se s okolním vzduchem. Ten bývá zpravidla chladnější. Proudění vzduchu a drobný vánek způsobuje pocit úlevy, a to i přesto, že se okolní teplota vzduchu nijak nesnížila.
Odkud se vzaly vějíře
Zpočátku nebyly vějíře používány k ochlazení tváře, ale sloužily k rozdmýchání ohně. Na dlouhých tyčích se používaly jako ochrana před slunečními paprsky. Vějíře byste potkali ve starém Egyptě, Sýrii i Babylónii. Později se dostaly do Evropy a začaly se šířit jako módní doplněk pro muže i ženy. Byly symbolem luxusu a vyráběly se nejčastěji z pavího peří.
Později se vějíře začaly zdobit perletí, zlatem i drahokamy. Velkého rozšíření se vějíře dočkaly ve století devatenáctém. Díky pokroku ve výrobních technologiích začaly být vějíře více dostupné i středním vrstvám.
Objevovalo se nepřeberné množství zdobení a používaly se nejrůznější materiály. Během století dvacátého obliba vějířů klesá, v hojném počtu je potkáte jen ve Španělsku, Itálii nebo Japonsku.
Oblíbené vějíře
Dnes už malované vějíře opět potkáte na ulicích i během společenských událostí. Svůj podíl na tom mají jistě i ikony módního průmyslu jako Christian Dior nebo Nina Ricci. Ti vějíře pravidelně zařazují jako módní doplněk během módních přehlídek.
Oblíbené jsou zejména hedvábné vějíře nebo roztomilé vějíře s puntíky, které perfektně doplní každé oblečení.
Kde můžete potkat vějíře
Vějíř jako pomůcka pro ochlazení a vějíř jako módní doplněk. Tímto jejich úkol ale nekončí. Jsou oblíbenou dekorací. Dekorační vějíře si umisťujeme na stěny v interiéru, kde tvoří poutavý a neotřelý doplněk. Také je můžeme potkat při nejrůznějších vystoupeních.
Španělské vějíře dodávají eleganci i dramatičnost tanci plnému vášně. I v divadlech je vějíř oblíbenou rekvizitou. Kdy po něm sáhnete vy?
Věděli jste, že když si dáma zakryla ústa vějířem, tak vyjadřovala touhu po polibku?
Autor: Poznani-knihy.cz